نکاتی درباره روش تمرین از زبان ایتزاک پرلمن (همراه با ویدئو)

زیاد تمرین نکنید!

چرا این مقاله را بخوانم؟

بسیاری از افراد درباره تمرین کردن از من سوال می‌کنند که چگونه و به چه میزان باید تمرین کنند. مطمئنا اگر شما فرد با استعدادی هستید تمرین اهمیت زیادی دارد. من در دوران رشد و تمرین خود روزانه 3 ساعت تمرین می‌کردم. بسیاری از هنرجویان من فکر می‌کنند که اگر بیشتر تمرین کنند پیشرفت بیشتری خواهند داشت. تصور می‌کنند اگر 5 ساعت یا حتی 8 ساعت در روز تمرین کنند بسیار پیرفت بیشتری خواهند داشت. این دیدگاه کاملا اشتباه است.

 • نکته شماره1

  هرگز بیشتر از 4 تا 5 ساعت در روز تمرین نکنید. زیرا پس از آن تمرین دیگر مفید نیست و بدن دیگر چیزی نمی‌آموزد و ممکن است برای خود مشکلات فیزیکی مانند درد مچ و … به وجود آورید. میتوانم 4  تا حداکثر 5 ساعت را برای نوازندگان بلندپرواز توصیه کنم که به اعتقاد من 3 ساعت کافی است.

  مطالعه بیشتر: چند ساعت در روز تمرین کنیم و چگونه؟ تمرین خودآگاه چیست؟

 • نکته شماره2

  آهسته تمرین کنید. نباید بدون حوصله و صبر تمرین کنید.  وقت گذاشتن برای تمرین به تنهایی کافی نیست. باید با ذهن خود تمرین کنید. 2 ساعت تمرین آگاهانه و با تمرکز بهتر از 8 ساعت تمرین بدون تمرکز و حضورذهن است. زیرا نتیجه‌ای ندارد.

 • به اعتقاد من اگر می‌خواهید صحیح تمرین کنید...

   • آهسته تمرین کنید.
   • برای تمرین خود برنامه‌ریزی داشته باشید. چرا می‌خواهید تمرین کنید؟ تمرین خود را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید. هرگز کاری را بدون اینکه بدانید چرا آن کار را انجام می‌دهید تکرار نکنید. به عنوان مثال اگر در حال تمرین تکنیکی برای آرشه هستید و به تکرار آن کار می‌پردازید، از طرفی دست چپ شما فالش انگشت گذاری کند، در واقع در حال تمرین فالش نواختن هستید. به همین دلیل باید کاملا مراقب باشید که در حال انجام چه کاری هستید.
   • اگر چیزی را دوشنبه عالی می‌نوازید و سه شنبه چندان خوب نمی‌توانید آن را بنوازید، دست از تمرین نکشید. به این معنی است که هنوز در ذهنتان ثبت نشده است. به تمرین آهسته دوباره و دوباره ادامه دهید. چهارشنبه کمی بهتر خواهید نواخت و پنجشنبه باز هم بهتر خواهید نواخت. صبر اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • کمی درباره استرس نوازندگی صحبت کنیم

  در واقع نمی‌توانید از استرس اجرا رهایی پیدا کنید. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با آن آشنا شوید. زمانی که مضطرب می‌شوید و از چگونگی آن اطلاع دارید، می‌دانید که چه اتفاقی برایتان رخ می‌دهد. ممکن است گاهی فکر کنید که من دیگر مضطرب نخواهم شد و امشب حالم بسیار خوب است ولی زمانی که بر روی صحنه می‌روید اضطراب به سراغتان می‌آید. غافلگیر نشوید و با اتفاقی که برای شما می‌افتد آشنا شوید و بر آن آگاهی پیدا کنید. این اضطراب برای هرفردی متفاوت است. برخی در زمان اضطراب نمی‌توانند برونگرا باشند و بسیار درونگرا می‌نوازند و می‌ترسند تا موسیقی خود را آزادانه ارائه کنند، آرشه برخی افراد می‌لرزد و هرکس مورد متفاوتی دارد. بدانید چه اتفاقی برای شما می‌افتد و پیش خود بگویید بله من می‌دانم معمولا چنین اتفاقی برای من رخ می‌دهد و با آن کنار خواهم آمد.

 • مشاهده ویدئوی ایتزاک پرلمن

برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ویولن و مشاهده اطلاعات تماس اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

2+