سن مناسب برای شروع ویولن چه سنی است؟

چرا این مطلب را بخوانم؟

آگاهی از نحوه فعالیت ذهن انسان اولین گامی است که می‌بایست هر فردی در مسیر یادگیری بپیماید. در این مطلب به نوعی از حافظه خواهیم پرداخت که با نام حافظه عضلانی شناخته شده است. این نوع از حافظه در فعالیت‌هایی که نیازمند تحرک اعضای بدن است کاربرد دارد. آگاهی و استفاده صحیح از آن باعث پیشرفت بسیار سریع در نوازندگی ما خواهد شد و با جلوگیری از تمرینات غلط، مانع از اتلاف زمان و هزینه ما در مسیر یادگیری موسیقی خواهد بود.

 • حافظه عضلانی چیست؟

  practiceحافظه عضلانی حافظه‌ای نیست که در عضلات شما وجود داشته باشد بلکه حافظه‌ای در مغز شماست  که حرکات و وظایفی را در خود ذخیره می‌کند که عضلات شما بیشتر با آن سر و کار دارند . در این نوع حافظه فعالیت‌ها از طریق تکرار در ذهن ثبت می‌شوند و با استفاده از آن می‌توان در انجام کاری بسیار خوب و همینطور بسیار بد عمل کرد.علت این موضوع چیست؟

  اگر شما یک قطعه را با ویولن بارها و بارها تکرار و تمرین کنید ممکن است این تصور را داشته باشید که در حال یادگیری و بهبود در نواختن قطعه هستید. اما نکته اینجاست که حافظه عضلانی درباره نحوه نوازندگی صحیح یا غلط شما قضاوت نمی‌کند و اگر شما ساعت‌ها تمرین خود را اشتباه انجام دهید در واقع شما درحال یادگیری اشتباهات خود هستید. در این حالت شما نه تنها مطالب اشتباهی را فراگرفته‌اید بلکه زمان خود را نیز تلف کرده‌اید. هرچه این اشتباهات را بیشتر تکرار کنیم، آن‌ها را بیشتر در ذهن خود ثبت می‌کنیم و جبران آن کاری دشوارتر خواهد بود.

 • چگونه از تمرین غلط جلوگیری کنیم؟

  boyبهترین راه برای داشتن یک حافظه عضلانی خوب تمرکز بر کیفیت و تمرین صحیح است. مطمئن هستیم که اختصاص زمان زیاد برای تمرین بسیار سودمند است ولی باید توجه داشته باشیم که این کار تنها در شرایطی مفید خواهد بود که تمرین ما طبق اصولی علمی و صحیح انجام شود. در صورتی که ساعت‌های تمرین خود را با اشتباهات مختلف در حرکات نوازندگی ادامه دهیم، به نوازنده خوبی در نمایش اشتباهات فراوان تبدیل خواهیم شد.

 • چگونه تمرین کنیم؟

  childدر هنگام تمرین هرگز عجله نکنید و از سرعت بسیار آهسته تمرین خود را شروع کنید و برای اتمام قطعه عجله نداشته باشید. قطعه تمرین خود را به چند بخش تقسیم کنید و با تمرکز زیاد سعی کنید هر بخش را به خوبی یاد بگیرید. تمرین هر بخش را با سرعت آهسته شروع کنید و به تدریج سرعت خود را افزایش دهید تا به مرور زمان به سرعت اصلی قطعه برسید. به طور کل برای یادگیری هرچیزی آن را به بخش‌های کوچک تقسیم کرده و سعی کنید هر بخش را به آهستگی بیاموزید. بین تمرینات خود کمی استراحت کنید و صبور باشید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر با عجله و همراه با اشتباهات فراوان تمرینات خود را بیاموزید جبران آن کاری دشوارتر خواهد بود.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

به ما ایمیل بفرستید

1+