تمریناتی برای استقلال انگشتان نوازندگان ویولن

چرا این مقاله را بخوانم؟

انگشت مستقل چیست؟
نوازنده ویولن باید بتواند هرکدام از چهار انگشت دست چپ خود را به صورت مستقل و جدایی از یکدیگر کنترل کند و به حرکت درآورد. معمولا هنرجویان در مراحل ابتدایی یادگیری ویولن با این موضوع مواجه می‌شوند و نمی‌توانند انگشتان خود را به صورت مستقل حرکت دهند و بر روی سیم قرار دهند. معمولا هنرجویان هنگامی که می‌خواهند یک انگشت را در محل مورد نظر روی سیم قرار دهند، انگشتان دیگر نیز همراه این انگشت به سمت سیم حرکت می‌کنند. برخی هنرجویان برای جلوگیری از این موضوع انگشتان خود را منقبض می‌کنند و به سمت عقب می‌کشند. این کار باعث انقباض عضلات مربوط به انگشتان، کف دست، مچ و … می‌شود. در این مطلب آموزشی تمریناتی توصیه خواهد شد که با انجام آنها می‌توانید به مرور زمان انگشتانی مستقل و آزاد داشته باشید.

 • زمانی که تمرینات انگشتان مستقل را انجام می‌دهید، به دو نکته زیر توجه داشته باشید

  • هرکدام از انگشتان را جداگانه تمرین کنید تا حرکتی مستقل از انگشتان دیگر داشته باشد. یعنی هر انگشت باید بتواند بدون تاثیر بر انگشتان دیگر حرکت کند. باید بتوانید زمانی که یک انگشت را از روی سیم برمی‌دارید، انگشتان دیگر بر روی سیم باقی بمانند یا زمانی که انگشت را روی سیم قرار داده‌اید سایر انگشتان را از روی سیم بردارید. این کار باید کاملا آزاد و رها و بدون هیچ تنش و انقباض عضلانی انجام شود و انگشتان با یکدیگر درگیر نباشند. در این تمرینات متوجه خواهید شد انگشت حلقه نیاز به تمرین بیشتری برای رسیدن به استقلال دارد. علت این موضوع این است که این انگشت تاندون مستقلی برای حرکت ندارند و به صورت مشترک از تاندون انگشت وسط و انگشت کوچک استفاده می‌کند. اما حتی این انگشت هم پس از تمرین می‌تواند به اندازه‌ای که برای نواختن ویولن کافی است، مستقل حرکت کند.
  • سعی کنید انگشتان را تا زمانی که به آنها نیاز ندارید بر روی سیم نگه دارید. این کار نیز همانند سایر تکنیک‌ها می‌بایست بدون تنش و انقباض صورت بگیرد.
 • تمرینات زیر را نیز می‌توانید بدون استفاده از ساز و تنها با قرار دادن دست خود بر روی میز انجام دهید

  تمرین1: بلند کردن انگشتان

  انگشتان خود را به حالت قوسی شکل مانند عکس زیر بر روی میز قرار دهید. عکس نشان دهنده این است که انگشت دوم از محل خود بالا آمده و به محل خود باز می‌گردد. این کار را بدون حرکت انگشتان دیگر و در حالتی کاملا آزاد و رها انچام دهید. همین تمرین را با انگشتان دیگر تکرار کنید.

  تمرین2: تغییر الگوهای انگشت گذاری

  الگوهای انگشت گذاری در حقیقت تغییر فاصله انگشتان به فواصل پرده و نیم پرده است. دست خود را مانند تمرین قبل بر روی میز قرار دهید و در حالتی آزاد و رها، انگشت دوم خود را به آرامی به انگشت اول نزدیک و سپس به سمت انگشت سوم ببرید و این کار را تکرار کنید. همینطور انگشت سوم را به سمت انگشت دوم و سپس به سمت انگشت چهارم حرکت دهید. این تمرین را در الگوها مختلف انگشت گذاری تکرار کنید.

برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ویولن و مشاهده اطلاعات تماس اینجا کلیک کنید.

4 پاسخ
 1. علی
  علی says:

  با سلام خدمت شما عزیزان و عرض خسته نباشید و تشکر ویژه از سایت و اموزش ها و راهنمایی هاتون بنده به تازگی ویولن رو اغاز کردم و فعلا چون وقت کلاس و… ندارم بخاطر مشغله کاری خودم میخام شروع کنم حداقل مبانی اولیه رو خودم بدونم و تمرین کنم ( مثل نگه داشتن ساز و همین بحث انگشت گذاری …) و بعدا برای مراحل سختش برم پیش استاد به نظرتون درست هست اینکار ؟ و این تمرینی که قسمت بالا برای انگشتا فرمودین چند مدت باید انجام بدم ؟

  28+

  پاسخ
  • علیرضا شهابی
   علیرضا شهابی says:

   سلام وقت بخیر ممنون از محبت و توجه شما
   موارد ابتدایی نوازندگی شاید به ظاهر ساده به نظر بیان ولی به جرات میشه گفت مهمترین بخش یادگیری هستند. گرفتن صحیح ساز، آرشه، روش صحیح انگشت گذاری و بسیاری موارد دیگه که اگر اشتباه انجام بشوند تبدیل به عادتهای نوازندگی در ناخودآگاه خواهند شد و تغییر و تصحیح آنها نیازمند زمان و انرژی بسیاربیشتری هست. پس بهتر است از ابتدا موارد را صحیح بیاموزیم و تمرین کنیم تا در آینده با مشکل مواجه نشویم. اگر امکان کلاس رفتن به صورت حضوری یا مجازی یا روشهای مختلف را ندارید باید در انتخاب منابع آموزشیتون خیلی دقت کنید. تمریناتی که در ویولوگرام گذاشته میشه را با دقت مطالعه و کنید و ویدئوهای آموزشی را ببینید. تمام تلاش این سایت ارائه مطالب آموزشی از منابع استاندارد است. تمرین بالا از تمرینات پایه‌ای در دست چپ هست که در ابتدا بدون ساز و در آینده به صورت تمرینات گام و آرپژ ادامه پیدا میکنه و در تمام دوران نوازندگی حتی یک ویرتئوز هم بخشی از تمرینات روزانه خواهد بود.

   0

   پاسخ
   • علی
    علی says:

    با سلام مجدد خدمت شما
    دقیقا همین طوره که شما فرمودین . ترس منم از همین مورد هست که از ابتدا کاری رو به اشتباه یاد بگیرم و عادت کنم و بعد اصلاحش خیلی سخت باشه . بخاطر همینم خیلی دنبال اموزش ها و … بودم
    مدتی پیش بسته اموزشی از یکی از سایت ها خریداری کردم که انصافا خوب و جامع هست و همونطور که نگاه میکردم به مبحث انگشت گذاری رسیدم و دیدم که واسم سخته نگه داشتن انگشت به اون صورت
    دنبال تمرینی و… برای انگشتام بودم که با این صفحه از سایت شما مواجه شدم ( که با دیدنش حس کردم نکته ریزی ولی بسیار مهمی به نام استقلال انگشتان رو فهمیدم ) و مدتی توی سایت مشغول مطالعه شدم
    فعلا همین تمرین رو برای انگشتای دست چپم انجام میدم . مواقع بیکاری توی مغازه حتی (:
    از لطفتون بسیار سپاسگزارم و از سایت خوبتون تشکر میکنم

    0

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

4+