چگونه کوک بنوازیم؟ ( قسمت اول)

چرا این مطلب را بخوانم؟

تمام نوازندگان ویولن و سایر سازهای خانواده زهی، در ابتدای مسیر نوازندگی خود با صدایی ناخوشایند روبرو هستند که این صدا باید به تدریج بهبود یابد.
اینتونیشن (intonation) ، تشخیص و اجرای صحیح کوک نوت‌ها مطلبی است که باید از روزهای نخست نوازندگی توجه زیادی بر آن داشت و در واقع اینتونیشن از ذهن نوازنده نشات می‌گیرد. اگر نوازنده صدای صحیح و به اصطلاح کوک را در ذهن خود نمی‌شنود، قطعا نباید انتظار داشته باشیم که بتواند این صدا را با ساز خود بنوازد.
تمریناتی برای این منظور می‌توان انجام داد که برخی از آن‌ها را می‌توانید به تنهایی، برخی را همراه با مدرس و برخی را نیز با سایر همکلاسی‌های نوازنده خود انجام دهید.

 • هرقطعه یا تمرینی را قبل از نواختن با آواز بخوانید.

  violin-noteاگر حتی به روش‌های تدریس سال‌های 1920 هم بازگردیم با این موضوع مواجه خواهیم شد: هنرجو در هر مرحله‌ای باید بتواند نواختن خود را متوقف کند و ملودی را بخواند. اگر نتواند این کار را انجام دهد، بر جنبه‌های فیزیکی نوازندگی بیشتر توجه خواهد کرد و از صدا غافل خواهد بود. در صورتی که هنرجو بتواند عبارت موسیقی خود را بخواند، به سرعت بهبود در نوازندگی و تاثیر آن بر اینتونیشن را مشاهده خواهد کرد. توجه داشته باشید برای این کار نیازی نیست بر تکنیک‌های خوانندگی و آواز مسلط باشید. تنها باید فرکانس و کوک صحیح نوت‌ها را صحیح ادا کنید.

 • به ساختار هارمونیک موسیقی توجه کنید (نوت تونیک، خط باس، فونکسیون هارمونیک)

  درهر قطعه‌ی موسیقی، نوتی وجود دارد که تمام نوت‌ها میل به حل شدن و رسیدن به آن نوت را دارند (نوت تونیک). اینتونیشن بر اساس ارتباط فرکانس هر نوت با دیگری و تمام نوت‌ها با نوت تونیک بنا شده است.

  شما باید بتوانید در هر لحظه نوازندگی خود را قطع کنید و نوت تونیک یا همان پایه گام را بخوانید. در صورتی که نتوانید این کار را انجام دهید اینتونیشین و کوک صحیحی ندارید و معیاری برای سنجش کوک سایر نوتهایی که می‌نوازید ندارید.

  برای تمرین این مطلب در کلاس، مدرس باید نوت باس تونیک در گامی که هنرجو می‌نوازند را همراه با اجرای او بنوازند تا هنرجو با شنیدن صدای باس و هماهنگ کردن ملودی با این صدا بتواند خود را با آن تطبیق دهد. در ادامه هنرجو نوت باس تونیک را بنوازد و مدرس قطعه را اجرا کند تا هنرجو بتواند هرچه بهتر به ارتباط بین قطعه و نوت تونیک پی‌ببرد.

  همراه با پیشرفت سایر مباحث در هر جلسه 5 دقیقه را به الگوها‌ی تونال اختصاص دهیم. مهمترین الگو آرپژ است که با نوت‌های درجه یک، سه و پنج و الگوهای دومینانت شروع می‌شوند. بیشتر قطعات کلاسیک بر این پایه استوار هستند. من این کار را با خواندن الگو برای هنرجو شروع می‌کنم و از او می‌خواهم که آنها را تکرار کند.

 • پیش از اجرای موسیقی آن را در ذهن خود بشنوید

  شما باید قبل از اجرای موسیقی به وسیله ساز خود آن را در ذهن خود بشنوید و برای اینکه به این کار عادت کنید قطعه را بلند بخوانید.

 • از ابتدا به دنبال استقلال موسیقایی باشید

  وظیفه نوازنده این است که کوک بنوازد. تلاش کنید با گوش خود محل صحیح نوتها را پیدا کنید و خطاها و نوت‌های فالش را تصحیح کنید. صبر نکنید تا مدرس خطاها را به شما گوشزد کند. وقتی شاگردان خود را می‌بینم که نوت فالشی را می‌نوازند و به سرعت جای انگشت خود را تصحیح می‌کنند، با خود می‌گویم آنچه که انجام داده‌ام کار می‌کند و هنرجو به نوازندگی خود گوش می‌کند و متوجه اشتباهات خود شده است.

 • تا جایی که می‌توانید از چسب و علامتگذاری روی دسته ساز پرهیز کنید.

  fingerboard_tapesعلامتگذاری و قرار چسباندن برچسب بر جای نوت‌ها، علائم دیداری برای هنرجو به وجود می‌آورند و مانع از توجه لازم و گوش دادن او به نوازندگی خود می‌شوند و تنها با نگاه کردن انگشت‌گذاری می‌کنند.

 • در تمرینات گروهی هر درسی را به تنهایی بخوانید و بنوازید.

  children-orchestraبهترین راه برای اینکه به معلم و خودتان ثابت کنید که می‌دانید در اطرافتان چه می‌گذرد و اینکه به قطعه تسلط دارید این است که بتوانید در تمرینات گروهنوازی قطعات را به تنهایی بدون هیچ ایرادی بنوازید. در بسیاری از موارد ممکن است ارکستر هنرجویان صدای مطلوبی داشته باشد ولی اگر از هنرجویان بخواهیم که قطعه را به تنهایی اجرا کنند، تعداد محدودی به خوبی از پس این کار برمی‌آیند. مطمئن شویم که صدای ساز خود را هنگام نوازندگی در کنار سایرین مخفی نمی‌کنیم.

  پایان قسمت اول

  ادامه در: چگونه کوک بنوازیم (قسمت دوم)

  نویسنده و مترجم: علیرضا شهابی، نوازنده پژوهشگر و مدرس ویولن

برای ثبت نام در کلاس‌های آموزش ویولن و مشاهده اطلاعات تماس کلیک کنید.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

1+