اهمیت تمرین گام و آرپژ برای ویولونیست‌ها

چرا این مقاله را بخوانم؟

تمرین گام‌ها و آرپژها برای یادگیری نوازندگی ویولن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با این حال بسیاری از هنرجویان علاقه‌ای به نواختن و تمرین روزانه آنها ندارند و دلیل این بی‌میلی عدم اطلاع آنها از فواید و اهمیت تمرین گام و آرپژ است. در این مطلب آموزشی به اهمیت و مزایای این تمرینات برای هنرجویان ویولن و همینطور انتخاب کتاب مناسب برای سطوح مختلف خواهیم پرداخت.

 • فایده تمرین گام‌ها چیست؟

  هنرجو می‌بایست بر تمام علائم سرکلید مسلط باشد و بتواند تمام گام‌ها را صحیح و کوک بنوازد. باید سعی کنیم در تمام پوزیسیون‌ها این گام‌ها را بنوازیم تا بتوانیم با کنترل کامل حتی بالاترین پوزیسیون‌ها را هم به راحتی بنوازیم. اینتونیشن و کیفیت صدای نوازندگی هنرجو نیز با تمرینات گام بهبود می‎‌یابند و ویبراتویی پایدار و استوار خواهد داشت. همچنین تمرین با تمپوهای بالا به روانتر شدن انگشتان کمک کرده و تغییر پوزیسیون‌ها دقیقتر خواهد شد. و در نهایت، بسیاری از مدارس، کنسرواتوارهای موسیقی و ارکسترها، نواختن گام و آرپژها را به عنوان بخشی از آزمون ورودی خود برای داوطلبین در نظر می‌گیرند.

 • آرپژ

  آرپژها هم به همان اندازه اهمیت دارند. آرپژ شامل سه نوت است که به آن تریاد گفته می‌شود. برای مثال در گام  “ر ماژور” آرپژی که بر روی نوت پایه گام ساخته می‌شود نوت‌های ( ر، فا دیز و لا) هستند. این نوت‌ها به صورت بالارونده و پایین رونده در اکتاو‌های مختلف اجرا می‌شوند. آرپژها هم مانند گام‌ها به بهبود اینتونیشن و درک بهتر علامت سرکلید گام کمک می‌کنند. از دیگر مزایای تمرین این آرپژها در تغییر پوزیسیون همراه با اینتونیشن صحیح است، زیرا هنرجو می‌بایست فرکانس صدای هر نوت را نسبت به نوت همنامی که در اکتاو قبل نواخته است، مطابقت دهد. آرپژها هم همانند گام‌ها، زمانی که در تمپوهای بالا نواخته می‌شوند، به حرکت روان انگشتان و تغییرات دقیق آنها کمک می‌کنند. آرپژها نیز بخشی از آزمون دانشگاه‌های موسیقی و ارکسترها هستند که تمام نوازندگان می‌بایست بتوانند آنها را به خوبی اجرا کنند.

 • انتخاب کتاب گام و آرپژ

  شاید انتخاب کتاب مناسب برای نواختن گام کار دشواری به نظر آید. با این حال کتاب‌های کارل فلش (Carl Flesch)  یکی از کتاب‌هایی است که برای گام نوازی در سه اکتاو بسیار مناسب است و با استانداردهای جهانی تطابق دارد. در این کتاب همچنین می‌توانید از تمرینات دوبل نوت‌هایی مانند فواصل سوم، ششم، اکتاو، دهم و … نیز بهره ببرید. معمولا از این کتاب برای هنرجویانی که در سطح پیشرفته قرار دارند استفاده می‌شود.

  هنرجویان مبتدی نیز می‌توانند از کتاب هریمالی (Hrimaly) استفاده کنند که گام‌ و آرپژهایی در یک و دو اکتاو نیز در این کتاب ارائه شده است.

برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ویولن و مشاهده اطلاعات تماس اینجا کلیک کنید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

0