چگونه انگشت شستی آزاد و رها داشته باشیم؟

چرا این مقاله را بخوانم؟

انگشت شست نقشی بنیادین در حمایت سایر انگشتان دست چپ نوازنده ایفا می‌کند.
انگشت شست می‌تواند کمکی بسیار موثر باشد اما در صورتی که به صورت صحیح از آن استفاده نکنیم، مانعی برای نوازندگی خواهد شد.
شست به چرخش دست بر محور دسته ساز کمک می‌کند و فشار متقابل را در زمان انگشت‌گذاری فراهم می‌کند. در مقابل اگر به صورت صحیح از آن استفاده نکنیم باعث ایجاد مشکلاتی مانند: کاهش دقت و سرعت انگشتان، ویبراتو، تغییر پوزیسیون و به طور کل سلامت نوازندگی خواهد شد. انگشت شست هیچ نوتی را اجرا نمی‌کند ولی نقش حمایت کننده برای سایر انگشتان را ایفا می‌کند.

 • مشکل رایج

  معمولا انگشت شست دست چپ هماهنگ با چهار انگشت دیگر کار نمی‌کند.

راه حل

 • آرامش داشته باشید

  بدون استفاده از ساز، دست چپ خود را به موقعیت نوازندگی بالا آورید و سعی کنید انگشتان، مچ و تمام عضلاتتان آرام و بدون انغباض باشد. درست مانند زمانی که ساز نمی‌نوازیم.

  حال ساز را بر شانه خود قرار دهید و دست چپ خود را به سمت دسته ساز ببرید. آیا شما هم وزن ساز را به دست چپ خود منتقل می‌کنید؟ اگر شما هم از این دسته هنرجویان هستید، می‌بایست روش نگه داشتن ساز خود را تصحیح کنید. معمولا هنرجویانی که می‌ترسند ساز از دستشان بر روی زمین بی‌افتد، این کار اشتباه را انجام می‌دهند و وزن ساز را به دست چپ خود منتقل می‌کنند. این ترس و همچنین انتقال وزن به دست مانع از آزادی دست چپ و آرامش آن می‌شود و منجر به انقباضات عضلانی و مفصلی می‌شود. این انقباضات مانع از اجرای تکنیک‌های مختلف خواهد شد.  حالت‌های مختلف وضعیت ایستادن و گرفتن ساز را بارها بررسی کنید. هربار دست خود را به سمت دسته ساز می‌برید انقباض عضلات خود را رها کنید. چیزی برای ترسیدن وجود ندارد!

 • نیروی متقابل وارد کنید

  هنگامی که انگشتان خود را بر روی سیم و نوت‎‌ها قرار می‌دهید، در حال اعمال نیرویی به سمت پایین هستید. به همین دلیل انگشت شست می‌بایست نیرویی در جهت مخالف و به سمت بالا ایجاد کند.

  زمانی که دست چپ شما در وضعیت نوازندگی قرار دارد، دقت کنید بخش نرم انگشت شست به آرامی با دسته ساز تماس داشته باشد. در واقع انگشت شست هرگز به صورت ارادی حرکتی نباید داشته باشد و ما هیچ فرمانی برای حرکت آن صادر نمی‌کنیم. در زمان انگشت گذاری روی سیم، در صورتی که انگشت شست آزاد و رها باشد،به صورت طبیعی حرکتی به سمت بالا خواهد داشت. این حرکت متقابل با پایین آمدن چهار انگشت دیگر اتفاق می‌افتد و فشار لازم برای گرفتن سیم را فراهم می‌کند.

  با این کار خواهید توانست انگشتانی سریع، اینتونیشنی عالی و تغییر پوزیسیون‌هایی نرم داشته باشید.

 • تنظیم محل انگشت شست

  چهار انگشت خود را در یکی از الگوهای انگشت‌گذاری روی سیم لا قرار دهید. انگشت شست خود را کنار دسته به آرامی حرکت دهید و به موقعیتی برسید که تمام انگشتان احساس آرامش داشته باشند و با قدرت در محل خود قرار بگیرند. حال ترتیب انگشتان خود را تغییردهید و الگوی انگشت‌گذاری دیگری را امتحان کنید. بار دیگر انگشت شست خود را در الگوی جدید بررسی کنید و محل مناسب حرکت دهید.

  با این کارمحل مناسب انگشت شست را در حالت‌های مختلف انگشت‌گذاری خواهید یافت. تقریبا جایی بین انگشت اول و دوم در هر الگوی انگشت‌گذاری. البته دلیلی وجود ندارد که نتوانید انگشت خود را از این محل که محل اصلی آن محسوب می‌شود حرکت دهید. مخصوصا وقتی انگشتان کوتاهی دارید برای سهولت بیشتر انگشت‌گذاری می‌توانید از حرکت شست کمک بگیرید.

  زمانی که انگشت‌گذاری انگشت چهارم را تمرین می‌کنید، می‌توانید انگشت شست خود را در جهت انگشت چهارم حرکت دهید تا انگشت‌گذاری آسانتری داشته باشید. زمانی که کشش انگشت چهارم خود را رها می‌کنید تا از انگشتان دیگر استفاده کنید، شست خود را به سمت گوشی‌های ساز حرکت دهید. سعی کنید با کمک و تنظیم شست خود، انگشتانی مستحکم و امن ایجاد کنید.

 • کنترل ویبراتو

  انگشت شست آزاد و رها به ویبراتو کمک خواهد کرد در حالی که شست منقبض مانعی برای ویبراتوی شما خواهد بود. در یک ویبراتوی مچ که صحیح اجرا شود، مچ، شست را در جهت مخالف با انگشت ویبراتو دهنده، اندکی به حرکت درمی‌آورد. زمانی که انگشت ویبراتو به سمت گوشی‌های ساز حرکت می‌کند، شست به سمت خودتان حرکت خواهد کرد و برعکس.

  در ویبراتوی بازو، شست در جهت حرکت انگشت ویبراتو دهنده حرکت می‌کند. ویبراتوی خود را به آهستگی تمرین کنید و اجازه دهید انگشت شستتان حرکت طبیعی و آزادانه خود را داشته باشد. حرکت شست کمک زیادی به ویبراتوهایی می‌کند که با سرعت زیاد شروع می‌شوند و به تدریج از سرعت آنها کاسته می‌شود.

برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ویولن و مشاهده اطلاعات تماس اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

3+