چگونه معلم موسیقی خود را انتخاب کنیم؟

چرا این مطلب را بخوانم؟

امکان دارد در شهری که زندگی می‌کنید افراد زیادی به تدریس موسیقی و ویولن بپردازند. در این شرایط این سوال به وجود می‌آید که چگونه معلم موسیقی مناسبی برای خود و یا فرزندتان انتخاب کنید؟
در این مقاله قصد داریم پیشنهاد‌هایی برای پاسخ به این سوال ارائه دهیم. می‌توانید از این مطلب به عنوان یک راهنما برای انتخاب معلم ویولن خود استفاده کنید.

آیا مدرس توانایی اجرای مباحثی که می‌خواهد تدریس کند را دارد؟

tavanayie-ejraبرخی این اعتقاد را دارند که نوازندگی و تدریس ویولن دو بحث متفاوت از یکدیگر هستند و لزوما نیازی نیست یک مدرس خوب، نوازنده خوبی هم باشد. بهتر است با یک مثال این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

نواختن ویولن مانند رسیدن به شهری زیبا در مقصدی معین است. قطعا برای رسیدن به این شهر باید از مسیر‌هایی عبور کنیم تا به مقصد خود برسیم. آیا فردی که خود این مسیر را طی نکرده است و تجربه‌ای از پستی و بلندی‌های این راه ندارد و از روش‌های هموار کردن و پشت سر گذاشتن آن اطلاع ندارد، می‌تواند راهنمای خوبی برای فردی که در ابتدای مسیر است باشد؟ به عبارت دیگر آیا فردی که مسیر برای خود هموار نیست می‌تواند روش‌های هموار کردن راه را به هنرجو بیاموزد؟

البته باید به این نکته توجه کنیم که تمام نوازندگان چیره‌ دست لزوما مدرسین خوبی نیستند. یک مدرس توانمند همیشه در حال مطالعه و افزایش دانش خود است. در هنرجوی خود ایجاد انگیزه می‌کند و با بهره‌گیری از علومی همچون روانشناسی علاوه بر دانش موسیقی خود، مطالب آموزشی را متناسب با شخصیت منحصر به فرد هر هنرجو ارائه می‌کند.  ایجاد محیطی دوستانه و بدون تنش برای یادگیری نیز یکی از مهارت‌های یک معلم موسیقی موفق است.

چگونه یک مدرس موسیقی نامناسب را تشخیص دهیم؟

 • وضعیت فیزیکی نوازندگی هنرجو

  kidplayingviolinوضعیت فیزیکی شامل حالت ایستادن، گرفتن ساز، گرفتن آرشه، انگشت گذاری و … در هنرجو است. اگر این موارد به درستی آموزش داده نشوند هنرجو هنگام نوازندگی احساس راحتی نخواهد داشت و حتی ممکن است در برخی مفاصل و عضلات احساس درد کند. می‌توانید نوازندگی سایر هنرجویان مدرس مورد نظر خود را با نوازندگان معروف و توانای ویولن مقایسه کنید. این وضعیت‌ها اولین مباحثی هستند که هر مدرسی باید با صبر و دقت به هنرجوی خود آموزش دهد.

 • صدای ناهنجار

  Girl+Hides+Behind+Violin

  شنیدن صدای ناهنجار و خراشیدگی در اجرای هنرجو برای مدت طولانی در حالی که به نظر برسد پیشرفتی در او وجود ندارد، یکی از عوامل عدم موفقیت مدرس در انتقال مطالب است. البته این صدای ناهنجار در ابتدای آموزش هنرجو طبیعی است ولی کیفیت صدا باید به تدریج  بهتر شود.

 • کمبود انگیزه و عدم پیشرفت هنرجو

  motivationاین موضوع یکی از بزرگترین علایم یک مدرس کم‌تجربه است.

  تمرین ویولن برای هنرجو نباید یک کار طاقت‌فرسا و سخت به نظر بیاید. یک مدرس خوب ‌می‌تواند از روش‌هایی مانند استفاده از سبک‌های مختلف موسیقی، همنوازی، مشارکت با خانواده و … برای افزایش انگیزه‌ی هنرجو استفاده کند تا اشتیاق او را برای تمرین و پیشرفت افزایش دهد.

  البته بهتر است به این موضوع هم توجه کنیم که در برخی موارد ممکن است ساز مناسبی برای هنرجو انتخاب نشده باشد و بهتر باشد هنرجو به یادگیری ساز دیگری بپردازد و یا حتی به فعالیت دیگری با توجه به علایقش بپردازد.

چگونه به عنوان هنرجو یا والدین، مدرس موسیقی مناسبی انتخاب کنیم؟

 • با مدرس موسیقی صحبت کنید و بر درس‌ها و روند پیشرفت نظارت داشته باشید

  mother-child-observeآنچه که می‌خواهید و انتظار دارید به او بگویید. درباره نوع شخصیت خود و شرایط یادگیری خود و … با او صحبت کنید. پس از مدتی متوجه خواهید شد که آیا مدرس نیاز شما و شرایط شما را درک می‌کند یا خیر.

  بهترین راه برای کمک کردن به هنرجو در تمریناتش این است که بدانیم در درس‌هایی که به او داده می‌شود و چه رویکردی پیش گرفته شده است و دلایل تمریناتیکه به او گفته شده است چیست. به این طریق می‌توانیم ضمن ارزیابی مدرس، در تمرینات هنرجو نیز کمک کنیم. اگر احساس می‌کنیم سرعت پیشرفت کم است، موضوع را با مدرس در میان بگذاریم و دلایل آن را جویا شویم.

  گاهی با هنرجویانی مواجه می‌شویم که توسط مدرسینی آموزش دیده‌اند که صلاحیت این کار را نداشته‌اند. به عنوان مثال هنرجویی پس از گذشت 5 سال توانایی نوت خوانی نداشت. در صورتی که هنرجو می‌تواند در ماه‌های اولیه آموزش به راحتی نوت‌خوانی را بیاموزد.

  مطمئن شوید که مدرس موسیق مورد نظر صلاحیت اخلاقی لازم  برای تدریس موسیقی به فرزندتان را دارد. اطمینان کردن و سپردن فرزندمان به افرادی که شناخت کافی نسبت به آن‌ها نداریم کاری خطرناک و دور از منطق است.

  یافتن مدرس موسیقی خوب کاری است که نیازمند دقت و جست و جو می‌باشد. یک مدرس موفق فردی است که به هنرجو کمک می‌کند تا توانایی‌هایش را بشناسد و پیشرفتی فراتر از حد تصور خود را تجربه کند. مدرس می‌بایست علاوه بر پرورش مهارت‌های تکنیکی در هنرجو، احساس عشق و علاقه نسبت به موسیقی و ساز را در او تقویت کند تا بتواند تا آخرین مراحل و درس‌های موسیقی با ذوق، علاقه و میل باطنی پیش برود.

  نویسنده: علیرضا شهابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

به ما ایمیل بفرستید

0