کرمونا بهشت ویولونیست‌ها

چرا این مطلب را بخوانم؟

ویولن دنیایی شگفت‌انگیز است. از لحظه رویش درخت تا ساخت ویولن و نواختن موسیقی دلنشین، سرشار از ظرافت، مهارت و لذت است. در این مطلب شما را به شهر کرمونا در شمال ایتالیا می‌برم تا با بهشت عاشقان ویولن بیشترآشنا شوید.

 • داستان ویولن از کجا شروع شد؟

  cityکرمونا(Cremona) شهری در نزدیکی ونیز، واقع در شمال ایتالیا است. شهری که به راستی بهشت ویولونیست‌ها و علاقمندان این ساز شگفت‌انگیز است.

  این شهر معروفترین مرکز ساخت سازهای زهی در جهان و محل تولد کوچکترین عضو دوست داشتنی این خانواده یعنی ویولن است. در سال 1566 آندرا آماتی (Andrea Amati) نمونه اولیه ویولن را از روی طرح ساز ویول (Viol) که سازی متعلق به قرون وسطی است طراحی کرد. نوه آماتی که نیکولو آماتی (Nicolo Amati) نام داشت راه پدربزرگ را ادامه داد و همراه شاگردان خود  آنتونیو استرادیواری (Antonio Stradivari) و جوزپه گوارنری (Guiseppe Guarneri) بهترین ویولن‌های تاریخ را ساختند.

 • سنتی به نام ویولن

  lutherدر شهر کرمونا ساخت ویولن بیش از آن که یک شغل باشد، یک سنت است و افرادی که به این کار می‌پردازند به آن عشق می‌ورزند. کرمونا یکی از شهر‌های کهن ایتالیا است که مردم در این شهر از قرن 16 میلیادی به ساخت ویولن می‌پردازند. البته این کار چندان هم ساده نیست.کرمونا دارای بیش از 100 کارگاه ساخت ویولن و سایر سازهای زهی است که تمام موسیقیدانان جهان از این سازها استفاده می‌کنند.

 • تجارت ویولن

  studentدر سراسر جهان ویولن برای نوازندگان در سطوح مختلف ساخته می‌شود. برای افراد تازه‌کار، سطوح متوسط تا سطح استادی و با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت، ویولن‌های متفاوتی تولید می‌شود.

  بسیاری از هنرمندان این شهر که به آنها «لوتر» نیز گفته می‌شود، با ادامه دادن روش آنتونیو استرادیواری، متخصص ساخت ویولون‌های سطح استادی هستند. ساخت این ویولون‌ها چندین ماه زمان می‌برد و هر کدام حدود80 میلیون تومان قیمت دارند. هر کدام از این اساتید سازنده ساز تنها 6 یا 7 ویولن در سال می‌سازند.

  ادگار راس سازنده‌ای استرالیایی است که در سال 1984 به کرمونا آمده است. او میگوید: تهیه هزینه‌های زندگی برای افرادی که فقط سازهای سطح استادی می‌سازند دشوار است و به همین علت است که روش سازندگان ویولون این شهر باید تغییر کند.

  او میگوید: “به نظر می‌آید در پایان روز کاری، به رایگان کار کرده‌اید!”

  نویسنده و مترجم: علیرضا شهابی، نوازنده و مدرس ویولن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

به ما ایمیل بفرستید

0