چگونه آرشه مناسب خود را انتخاب کنیم؟

چرا این مطلب را بخوانم؟

جالب است بدانید استفاده از یک آرشه خوب و مرغوب به اندازه یک ویولن با کیفیت، در کیفیت صدای نهایی اجرای نوازنده اهمیت دارد. جنس چوب آرشه، خاصیت ارتجاعی آن، وزن، کیفیت ساخت، جنس مو و … از عواملی هستند که تاثیر زیادی در کیفیت صدای نوازندگی ما می‌گذارند. آرشه ابزار تولید صدا و ایجاد ارتعاش در سیم‌های ویولن است و باید کیفیتی متناسب با ساز داشته باشد. در این مطلب به شما کمک خواهیم کرد که آرشه مناسب خود را انتخاب کنید.

 • هزینه لازم برای آرشه

  توجه: همیشه آرشه گران‌تر دلیل بر بهتر بودن آن نیست.

  bow1اگر به تازگی نواختن ویولن را شروع کرده‌‌اید نیازی به آرشه‌های گرانقیمت ندارید. فقط باید آرشه‌ای مستحکم و با انحنای مناسب تهیه کنید. پس از مدتی با بالا رفتن مهارت در نوازندگی تفاوت بین آرشه‌ها را احساس خواهید کرد و در آن مرحله می‌توانید برای آرشه مرغوب‌تر بیشتر هزینه کنید.

 • انواع چوب آرشه

  violin-woodبه طور کل آرشه از چوب برزیلی، چوب پرنامباکو و فیبر کربن ساخته می‌شود.

  از چوب برزیلی معمولا برای آرشه های ارزان قیمت استفاده می شود و برای مبتدیان و سطوح متوسط کاربرد دارد.
  از چوب پرنامباکو برای آرشه های گرانقیمت استفاده می شود و خاصیت ارتجاعی و استحکام زیادی دارد. در حال حاضر به علت کمبود چوب پرنامباکو و هزینه زیاد تهیه آن، آرشه هایی از فیبر کربن ساخته شده است که در صورت انتخاب صحیح آن می تواند گزینه مناسبی باشد. آرشه‌های فیبر کربن از طول عمر بیشتری نیز برخوردار هستند.

 • به استحکام آرشه توجه کنید

  برای اطلاع از استحکام آرشه موردbow-skewviolin-screw نظر، پیچ انتهای آرشه را بچرخانید تا مو‌های آرشه محکم شود (نه خیلی زیاد). در این حالت از انتهای آرشه به سمت نوک آن نگاه کنید که به چپ یا راست خم نشده باشد. در صورت خم شدن چوب آرشه به چپ یا راست آرشه از استحکام کافی برخوردار نیست. در برخی مواقع حتی بدون محکم کردن موی آرشه هم چوب آرشه انحنا دارد که قطعا این آرشه از کیفیت ساخت خوبی برخوردار نیست و باید آرشه دیگری را امتحان کنید.

  البته توجه داشته باشید که آرشه به صورت طبیعی باید انحنا و قوسی به سمت موهای آرشه داشته باشد و وجود این انحنا ضروری است.

  هنگام نواختن نباید آرشه از روی سیم پرش داشته باشد.

  به وزن آرشه توجه کنید. یک آرشه استاندازد نباید بیش از اندازه سبک و یا سنگین باشد.
  وزن مناسب برای آرشه ویولون بین 58 تا 63 گرم، برای ویولا حدود 70 گرم و برای ویولون سل حدود 80 گرم است. با کشیدن آهسته آرشه بر روی یکی از سیم‌ها، دقت کنید که در هیچ قسمت لرزش یا پرش احساس نشود.

 • آرشه هشت ضلعی (هشت پر) یا گرد؟

  hashtparآرشه هشت ضلعی یا به اصطلاح هشت‌پر به آرشه‌ای گفته می‌شود که چوب آن از ابتدا تا انتها به شکل یک هشت ضلعی تراشیده شده است.

  بسیاری از استادان مشهور فرانسوی که سال‌های زیادی در ساخت آرشه تجربه دارند، به ندرت آرشه هشت ضلعی می‌سازند. حتی امروزه اغلب استادان، آرشه را به صورت گرد می‌سازند. با این وجود برخی خریداران آرشه همچنان تمایل به خرید آرشه هشت ضلعی دارند. اگر دو آرشه که از چوب یکسانی ساخته شده‌ا‌ند را با یکدیگر مقایسه کنیم، آرشه هشت‌ضلعی سخت‌تر از آرشه گرد است و این ویژگی به صدای نهایی ساز هم منتقل می‌شود. صدایی سخت، تک بعدی و فاقد نوانس لازم. از طرفی آرشه هشت‌ضلعی کمی گرانتر است. شاید یکی از دلایلی که معمولا افراد آرشه هشت‌پر را بهتر می‌دانند قیمت بیشتر آن‌ها است.

 • در فروشگاه ساز

  bowsهنگامی که به فروشگاه مراجعه می‌کنید ساز و آرشه قدیمی خود را همراه داشته باشید تا بتوانید آرشه جدید را با آن آزمایش و مقایسه کنید. هر آرشه با سازهای مختلف، صدای متفاوتی تولید ‌می‌کند. به یاد داشته باشید شما آرشه‌ای نیاز دارید که مکمل ساز شما باشد.

  هنگام اجرا با آرشه جدید نباید احساس وزن زیاد یا کم بیش از اندازه داشته باشیم و نباید هنگام اجرا به طرفین خم شود. با قسمت‌های مختلف آرشه بنوازید و آن را آزمایش کنید.

  می‌توانید آرشه را به معلم موسیقی خود هم نشان دهید تا از نظر او هم مطلع شوید. مراقب باشید با نظرسنجی‌های بیش از حد از دیگران خود را سردرگم نکنید. توجه داشته باشید که شما قرار است با آرشه بنوازید و تصمیم نهایی را باید شما بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

به ما ایمیل بفرستید

2+