سن مناسب برای شروع ویولن چه سنی است؟

چرا این مطلب را بخوانم؟

والدینی که علاقه دارند فرزندشان ساز ویولن را بیاموزد، این سوال را مطرح می‌کنند که سن مناسب برای یادگیری فرزندشان چه سنی است؟
مدرسین و اساتید سنین مختلفی را پیشنهاد می‌کنند ولی توصیه می‌کنیم به جای منتظر ماندن برای رسیدن روز موعود، موارد زیر را انجام دهید:

 • نزد معلم ویولن بروید

  نام کودک خود را برای شرکت در کلاس‌های یک مدرس، در لیست violinteacherانتظار ثبت کنید و به صورت مرتب به کلاس‌های او و اجرای شاگردانش مراجعه کنید. این فرصت را در اختیار کودک قرار دهید تا اجرای سایر نوازندگان را مشاهده کند. با این روش پیش از شروع اولین درس‌های موسیقی، می‌تواند نکات بسیاری را بیاموزد.
  زیرا یادگیری موسیقی مانند یادگیری صحبت کردن در کودکان است و با مشاهده و شنیدن، کودک می‌تواند بسیاری از مسایل را بیاموزد. از طرفی مدرس موسیقی نیز می‌تواند فرزند شما را ببیند و زمان مناسب برای شروع درس‌های ویولن را به شما اعلام کند.

 • همراه با فرزند خود موسیقی گوش دهید

  mom-and-baby-listening-to-music_jg6yy1سی دی کتاب‌های سوزوکی جلد 1 – 4 و همچنین قطعات معروف اجرای نوازندگان ویولن را تهیه کنید. هر روز همراه با کودک خود به این سی دی ها و قطعات گوش کنید. برای یادگیری هر زبانی شنیدن پیش از صحبت کردن بسیار اهمیت دارد. این روش در متد سوزوکی یادگیری به روش زبان مادری نام دارد و شهرتی جهانی دارد.

  برای دانلود قطعات ویولن می‌توانید از کانال تلگرام ویولوگرام استفاده کنید.

 • به دیدن اجرای زنده موسیقی روید.

  Child-at-concertتا جایی که می‌توانید کودک را به اجرای زنده کنسرت‌های نوازندگان ویولن ببرید. برای اینکار بهتر است از کنسرت‌های گرانقیمت و طولانی پرهیز کنید. زیرا کودکان به صورت طبیعی پس از دقایقی ممکن است تمرکز خود را از موسیقی از دست بدهند و تمایل به ترک کنسرت داشته باشند. هرگز سعی نکنید کودک را به اجبار در کنسرت نگه دارید و می‌توانید محل را ترک کنید. تکرار این کار به مرور باعث افزایش علاقه و تمرکز بیشتر بر موسیقی خواهد شد.

 • انجام فعالیت‌های سرگرم کننده

  motherchild gardening

  فعالیت‌های سرگرم کننده و مفید با کودک خود انجام دهید تا از وضعیت رشد فکری، توجه و تمرکز او آگاه شوید. این فعالیت‌ها می‌تواند کارهایی از قبیل پختن کیک، کاشتن گیاه و .. باشد.

 • مهمترین نکته

  Little girl with 1/16 violin.

  و اما مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید. زمانی کودک آماده یادگیری اولین درس‌های ویولن خود است، که بتواند به درستی بر موضوع مورد نظر تمرکز کند و بتواند راهنمایی‌ها و آموزش‌های مدرس را به درستی انجام دهد. هنر و توانایی توجه کردن و نظر دادن درباره محیط اطراف و اتفاقات مثبت را به کودک خود آموزش. با این کار، کودک می‌تواند به تدریج در یادگیری موسیقی با والدین و مدرس همکاری کند.

  بهترین سن برای یادگیری ویولن را در حقیقت نمی‌توان به صورت عددی مشخص برای تمام کودکان در نظر گرفت. این سن در کودکان با توجه به عوامل زیادی مانند ژنتیک، محیط پرورش در خانواده، ضریب هوشی و … متفاوت خواهد بود. برای دانستن زمان مناسب برای شروع یادگیری ویولن باید توانایی کودک در تمرکز و دنبال کردن مباحث و آموزه‌ها را بررسی کنیم و سن فیزیکی کودک معیار دقیقی برای سنجش زمان مناسب نخواهد بود. معمولا شرایط یادگیری در سنین بین 3 تا 6 سالگی در کودکان محیا می‌شود.

  نویسنده: علیرضا شهابی

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

به ما ایمیل بفرستید

1+