تمرین ویولن به اندازه کافی یا تمرین بیش از حد؟

چرا این مقاله را بخوانم؟

حتما شما هم به عنوان یک نوازنده یا هنرجو لحظاتی را تجربه کرده‌اید که پس از دست و پنجه نرم کردنی طولانی با یک عبارت موسیقی یا تمرین مهارتی جدید، توانسته‌اید آن را با موفقیت اجرا کنید و احساسی بسیار دلنشین از تمرین خود به دست آورید.
بسیاری از ما در این لحظه ویولن خود را کمی کنار می‌گذاریم و پاداشی برای خود در نظر می‌گیریم و کمی استراحت می‌کنیم و شاید تا روز بعد دیگر به سراغ ساز خود نرویم. در آن لحظه، این کار بسیار منطقی به نظر می‌رسد. اما تنها تسلط بر مهارت کافی است یا می‌توان تمرینات خود را پس از این مرحله ادامه داد؟

 • تمرین به اندازه کافی یا تمرین بیش از حد؟

  گاهی هنگام تمرین، با قسمتی مواجه می‌شویم که نمی‌توانیم آن را صحیح و کوک بنوازیم. ولی پس از مدتی تمرین و تکرار در نهایت می‌توانیم آن را به درستی  اجرا کنیم. بیایید نام این مرحله را مرحله تمرین کافی بگذاریم. زیرا به نظر می‌رسد که توانسته‌ایم تمرین را به درستی اجرا کنیم و مشکلی در اجرای آن نداریم و به مرحله تسلط رسیده‌ایم.

  حال اگر پس از این مرحله به تمرین خود روی همان موضوع ادامه دهیم و بیش از مرحله تسلط تمرین خود را پیش ببریم، این کار را تمرین بیش از اندازه بنامیم.

  جالب است بدانید تحقیقات زیادی درباره تمرین بیش از اندازه انجام شده است و نتایج جالبی مخصوصا در زمینه نگهداری در حافظه از این تحقیقات به دست آمده است.

 • مهارت‌هایی پایدار در گذر زمان

  یکی از آزمایش‌هایی که ارتش آمریکا در این زمینه انجام داده است اینگونه بود که 38 نفر برای باز کردن و بستن آتشبار M60 تحت آموزش قرار گرفتند.

  گروه اول این کار را تا زمانی انجام دادند که بتوانند تنها با یک اشتباه این اسلحه را باز و بسته کنند.

  گروه بعدی تمرین را تا این مرحله انجام دادند و پس از این مرحله تمرین آنها ادامه پیدا کرد تا به مرحله‌ای رسیدند که بدون اشتباه اسلحه را باز و بسته می‌کردند و این کار را 2 برابر تعداد دفعاتی که لازم بود انجام دادند تا به این مرحله برسند.

  گروه سوم تمرینات را به اندازه گروه اول انجام دادند تا به مرحله تسلط برسند و پس از 4 هفته تمرینات اضافی را مانند گروه دوم انجام دادند.

  8 هفته پس از شروع این آزمایش سطح آمادگی 3 گروه در باز و بسته کردن مسلسل آتشبار M60 آزمایش شد.

 • نتیجه آزمایش

  همانطور که می‌توان پیش‌بینی کرد هر دو گروهی که آموزش بیش از حد نیاز دیده بودند نتیجه بسیار بهتری در آزمون کسب کردند. گروهی که در ابتدا آموزش بیش از حد دیدند 65% و گروهی که پس از 4 هفته آموزش بیشتر دیدند 57%. با اینکه نتبیجه عملکرد هردو نسبتا مشابه بود، تفاوت‌های چشمگیری نیز بین دو گروه موجود بود که نشان می‌داد افرادی که تمرین بیش از اندازه در یک نوبت انجام داده‌اند نتیجه بهتری در آزمون کسب کرده‌اند و تمرینات برای آن‌ها موثرتر بوده است.

  افرادی که در یک نوبت تمرین بیش از اندازه انجام داده بودند (گروه دوم) نه تنها بیشتر آنها بدون اشتباه آزمون را پشت سر گذاشتند، بلکه سرعت عمل آنها نیز بیشتر بود. در واقع این افراد کار خود را به صورت اوتوماتیک انجام می‌دادند و لازم نبود برای انجام هر مرحله فکر کنند.

  گروهی که 4 هفته بعد تمرینات را تکرار کرده بودند، تا حدی انجام کار را فراموش کرده بودند و به صورت میانگین 5 خطا در اولین تلاش خود در آزمون داشتند و بیشتر سربازان نتوانستند بدون اشتباه آزمون را به اتمام برسانند. در مقابل گروهی که در تمرینات خود بیش از حد فعالیت را تکرار کرده بودند، پس از گذشت 8 هفته (در این 8 هفته هرگز تمرینی انجام ندادند) نتیجه بهتری را ثبت کردند که نشان می‌داد تمرین بیش از اندازه در یک مرحله نتیجه طولانی مدت بهتری خواهد داشت.

 • آزمایش رزیدنت‌های جراحی

  در آزمایشی دیگر 20 رزیدنت جراح، جراحی مشخصی را تا حد رسیدن به مهارت کافی (امتیاز 80) انجام دادند. پس از این مرحله 10 نفر دست از تمرین کشیدند و 10 نفر دیگر تمرین را به همان میزان که از مرحله صفر تا رسیدن به امتیاز 80 انجام داده بودند، تکرار کردند. نتیجه این آزمایش نیز مانند آزمایش قبل نشان می‌داد که تمرین بیش از اندازه در تمرینات باعث افزایش سرعت می‌شود و افراد فعالیت مورد نظر را به صورت خودکار انجام می‌دهند.

 • تمرین تا چه اندازه کافی است؟

  با اینکه تمرین بیش از اندازه به نظر می‌رسد بسیار مفید باشد، اما کاملا مشخص نیست بهترین میزان تمرین به چه اندازه است. به نظر می‌آید هرچه بیشتر تمرین کنیم بهتر باشد ولی باید نقطه‌ای برای پایان وجود داشته باشد. البته تمرین غیر هدفمند و اشتباه و ادامه دادن تمرین فقط به این این دلیل که می‌خواهیم بیش از حد تمرین کنیم، می‌تواند علاوه بر اتلاف انرژی و زمان باعث ایجاد عادات غلط نوازندگی و کاهش روحیه هنرجو شود. تحقیقات انجام شده نشان داده است، تمرینات بیش از اندازه حداقل به اندازه 50 درصد بیشتر از تمرین مورد نیاز، حداقل میزان است. به عنوان مثال اگر برای نواختن بخشی به 40 مرتبه تکرار نیاز دارید، 20 تکرار بیش از اندازه و مجموعا 60 تکرار حداقل میزان مورد نیاز خواهد بود و بهترین میزان از تمرین بیش از اندازه 100 درصد بیشتر از تمرین مورد نیاز است. (تمرینی که 40 مرتبه تکرار نیاز دارد را 80 مرتبه تکرار کنیم.)

برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ویولن و مشاهده اطلاعات تماس اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

1+