سرعت، فشار و محل آرشه‌کشی در ویولن (همراه با ویدئوی آموزشی)

 • سرعت، فشار و تغییر محل آرشه کشی، تنها عواملی هستند که می‌توانند بر صدای ساز شما تاثیر بگذارند و از اهمیت زیادی برخوردارند.

  دست چپ تنها وظیفه تغییر فرکانس (نوت) و ویبراتو را بر عهده دارد و نمی‌تواند تفاوت فورته و پیانو (صدای قوی و ضعیف) را ایجاد کند. برای کنترل هر کدام از موارد سرعت، فشار و محل آرشه کشی، تمریناتی ارائه خواهم کرد.

 • سرعت آرشه

  همراه با مترونوم، یک ضرب را با بیشترین سرعت ممکن و ضرب بعدی را با کمترین سرعت ممکن اجرا کنید.

  • برای اجرا در سرعت بالا باید نزدیک به فینگربورد آرشه بکشید.

  در ادامه سرعت تمرین را دوبرابر کنید و در هر آرشه به تدریج 2، 3، 4 و 6 بار این کار را انجام دهید. دقت کنید تنها سرعت آرشه را تغییر دهید و هیچ فشاری توسط انگشت اشاره به آرشه وارد نشود.

 • فشار آرشه

  در این مورد سرعت هیچ تغییر نمی‌کند و ثابت باقی می‌ماند. برای هر ضرب نصف آرشه را به کار ببرید. برای ضرب اول فشار آرشه را افزایش دهید و برای ضرب دوم فشار را کاملا رها کنید. به تدریج سرعت را افزایش دهید. مطمئن شوید سرعت آرشه تغییری نداشته باشد.

 • تغییر محل آرشه کشی

  محل آرشه کشی جایی بر روی سیم، بین خرک و فینگربورد است. آرشه کشی خود را از جایی نزدیک به فینگربورد شروع کنید و به سمت خرک حرکت دهید. سپس به سمت فینگربود بازگردید. برای این حرکت رفت و برگشت از یک آرشه کامل استفاده کنید. در ادامه این تمرین را دوبار در یک آرشه انجام دهید. دقت کنید آرشه با خرک موازی باشد. در این تمرین می‌بایست بر باز و بسته شدن آرنج خود کنترل داشته باشید. با افزایش سرعت آرشه، محدوده تغییر محل آرشه کوچکتر می‌شود.

 • این سه عامل با سه بعد از دنیای فیزیکی ما ارتباط دارند. حرکت رو به جلو (سرعت)، حرکت به سمت بالا و پائین (فشار) و حرکت به طرفین (تغییر محل آرشه کشی). تفکیک این سه عامل امکان بینظیری در جمله بندی موسیقی، انتخاب‌هایی زیبا برای اجرا و نمایش این انتخاب‌ها به مخاطب را فراهم می‌کند.

 • ویدئو

برای ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ویولن و مشاهده اطلاعات تماس اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا مجموع اعداد را درکادر بنویسید: *

1+